KODĖL NERŪDIJANTIS PLIENAS?

Nerūdijantis plienas profesionaliose virtuvėse yra, bene, vienintelis pasirinkimas, norint užtikrinti aukštą higieną bei ilgaamžiškumą. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl nerūdijantis plienas pasirenkamas pramoniniam naudojimui yra atsparumas korozijai. Šiame plieno lydinyje chromo yra daugiau kaip 10,5%. Kuo didesnis chromo kiekis lydinyje, tuo mažesnė tikimybė korozijai.

Taip pat nerūdijantis plienas yra populiarus dėl savo neutralumo - sąveikaudamas su maistu nerūdijantis plienas neturi ir nekaupia kvapo ir skonio, nepakeičia savo natūralios išvaizdos, nekaupia ir neskatina bakterijų dauginimosi. Šis metalo lydinys pasižymi dideliu terminiu atsparumu, pavyzdžiui, padėjus ant nerūdijančio plieno paviršiaus karštus indus šis nesideformuoja, yra lengvai valomas ir išsiskiria ilgaamžiškumu.

KOKĮ PLIENĄ RINKTIS?

POPULIARIAUSI PASIRINKIMAI ĮPRASTOMS VIRTUVĖMS:

AISI 304 – dažniausiai profesionalioje virtuvėje sutinkamas plienas. Standartiškai šiame lydinyje yra apie 18% chromo priemaiša, nuo 9% iki 10% nikelio. Tai užtikrina didesnį atsparumą korozijai. AISI 304 markės plienas nėra magnetinis.

AISI 201 - nerūdijančio plieno lydiniuose vietoje standartinės nikelio priemaišos naudojamas manganas. Pagrindinių legiruojančių priemonių keitimas iš nikelio į manganą padaro šį metalą mažesnės kainos nei 300 serijos plienai. Mechaninės ir fizinės savybės tarp lyginamųjų lydinių yra panašios. Šios markės plienas nėra magnetinis.

AGRESYVIAI APLINKAI REIKALINGAS PLIENAS

AISI 316 – įprastai naudojamas agresyvioje, chloruotoje aplinkoje bei  laivuose, lauko virtuvėse, paplūdimių restoranuose, arba vietose kur apdirbama žuvis ir/ar mėsa (skerdyklos). Taip pat virtuvėse, kur yra itin aukšti higienos reikalavimai ar medicinos sektoriuje.

Standartiškai AISI 316 lydinys turi didesnį pridėtinį molibdeno (rekomenduojama ne mažiau kaip 2 %) ir nikelio kiekį lyginant jį su AISI 304 marke. Pridėtinis molibdeno ir nikelio kiekis suteikia didesnį atsparumą korozijai daugelyje agresyvių aplinkų. Taip pat pridėtinės medžiagos padidina stiprumą ir atsparumą deformacijai aukštesnėje temperatūroje. Žemesnėje temperatūroje nei 0 °C lydinys išlaiko geras mechanines ir antikorozines savybes. AISI 316 markės plienas nėra magnetinis.

PASIVAVYMAS

Kas yra pasyvavimas?

Pasyvavimo sluoksnis – yra natūraliai susidarantis mikrodangos sluoksnis gamybos metu arba savaime metalui oksiduojantis ore. Įprastai profesionalią virtuvės įrangą gaminančias gamyklas metalo lakštai pasiekia jau su šiuo susidariusiu pasyvavimo sluoksniu.

Prižiūrint nerūdijančio plieno gaminius, rekomenduojama juos pasyvuoti papildomai su specialiai tam skirtomis priemonėmis. Papildomas pasyvavimas storina susidariusią apsauginę plėvelę (pasyvavimo sluoksnį), kuri metalą daro atsparesnį korozijai ir kitiems išorės poveikiams.

Valant nuo metalo rūdis (šveičiant surūdijusią vietą, naudojant chemiją ir t.t.), atlikus visas valymo procedūras, privaloma valytą vietą pasyvuoti. Pasyvuojant specialiomis priemonėmis bus surinkta laisvoji geležis ir natūraliai susikurs naujas pasyvavimo sluoksnis (apsauginė plėvelė).

KASDIENĖ NERŪDIJANČIO PLIENO PRIEŽIŪRA

Nors nerūdijančiojo plieno priežiūra yra paprasta, tačiau svarbu žinoti pagrindines taisykles bei galimas priežiūros klaidas, kurių reikia vengti, norint išlaikyti gerą paviršių būklę.

Norint užtikrinti nerūdijančiojo plieno gaminių ilgaamžiškumą, paviršių švarą ir kokybę, sanitarinę priežiūrą atlikti galima tik su tinkamomis cheminėmis medžiagomis.

Netinkamos medžiagos arba pasirinktas neteisingas valymo metodas gali pažeisti paviršių, o dėl to gali atsirasti dėmės, spalvos pakitimai, struktūrinė variacija ar net korozijos žymės.

KAIP TINKAMAI VALYTI NERŪDIJANTĮ PLIENĄ

Pasirinkite tinkamas valymo priemones:

  • Apsauginės valymo priemonės - apsauginiai akiniai ir pirštinės bei tinkama apranga.
  • Valiklis - pritaikytas nerūdijančio plieno priežiūrai, pH 7-11, tinkamas sąlyčiui su maistu, paruoštas naudoti (ne koncentratas).
  • Švarios, kitais valikliais neužterštos, plovimo ir sausinimo mikropluošto šluostės - puikiai sugeriančios ir pritraukiančios nešvarumus; pasiekiančios smulkiausius tarpelius, nepaliekančios pūkelių bei valymo žymių
  • Švarus, minkštas vanduo (nekalkėtas)

VALYMO PROCESAS:

1. Nauji gaminiai turi apsaugines plastikines plėveles. Pirmiausia pašalinkite jas, norėdami išvengti sunkiai nuvalomų klijų pėdsakų ateityje, galinčių sukelti koroziją.
2. Vadovaukitės naudojimo instrukcija, esančia ant valymo priemonės informacinio lapelio.
3. Valykite paviršių su valymo priemone nerūdijančio plieno šlifavimo kryptimi.
4. Nuvalytus paviršius nuskalaukite švariu, šiltu vandeniu.
5. Nusausinkite sausa švaria mikropluošto šluoste.

Reguliariai prižiūrėkite nerūdijantį plieną, tai padės išlaikyti gaminius ilgaamžius ir  higieniškus.

 

KO NENAUDOTI VALYMUI

1. Nevalykite nerūdijančio plieno paviršių su valikliais, kurių sudėtyje yra :

•                         chloro
•                         druskos
•                         citrinos rūgšties
•                         acto
•                         sodos
•                         šveitimo miltelių (abrazyvo)

2. Nenaudokite nerūdijančio plieno priežiūrai nepritaikytų priemonių (grindų, plytelių valiklių bei šluosčių, dezinfekcinių priemonių ir kt.)

3. Nemaišykite kelių skirtingų valymo priemonių vienu metu.

4. Nepalikite ant paviršiaus:

•                         ketaus indų
•                         citrusinių vaisių
•                         druskos
•                         garstyčių
•                         marinuot daržovių
•                         majonezo
•                         ir kitų aktyviai reaguojančių medžiagų.

5. Nepalikite valiklio išdžiūti ant valomo paviršiaus.

6. Nenaudokite abrazyvinių kempinių (plieninės pemzos ar kempinėlių su abrazyvu). Jos gali pažeisti metalo paviršių ir paskatinti koroziją.

7. Nepalikite vandens išdžiūti ant valomo paviršiaus - gali likti kalkių pėdsakų sukeliančių koroziją.

 

 

RŪDYS - NETINKAMOS PRIEŽIŪROS PASEKMĖ

Nors nerūdijančio plieno gaminiai pasižymi aukštu atsparumu korozijai, visgi, netinkamas naudojimas ar priežiūra tampa natūralia korozijos atsiradimo pasekme. Pastebėjus rūdžių pėdsakus ant nerūdijančio plieno gaminių  ir siekiant išvengti didelių pažeidimų, svarbu kuo ankstesnėje stadijoje sustabdyt prasidėjusią koroziją.

RŪDŽIŲ VALYMAS IR KOROZIJOS PREVENCIJA:

1. Švaria šluoste ir švariu, šiltu vandeniu pašalinkite lengvai nuvalomas rūdis.

2. Likusioms rūdims nuvalyti naudokite specialų rudžių šalinimui skirtą valiklį (skystą/abrazyvinį).

Prieš naudojant, rekomenduojama priemonę išbandyti ant paviršių nematomoje vietoje.

3. Valiklį su valymo priemone šveiskite plieno šlifavimo kryptimi tik rūdžių vietoje. Korozijos paveiktą zoną šveiskite tol kol pašalinsite visas rūdis.

4. Rūdžių valymo zoną gerai nuplaukite švariu, šiltu vandeniu. Nekokybiškai nuplautas paviršius ateityje gali tapti korozijos šaltiniu.

5. Švariu, šiltu vandeniu nuplautą paviršių nusausinkite sausa švaria mikropluošto šluoste.

6. Jei paviršiuje vis dar matomos rūdys - pakartokite procesą.

7. Pabaigoje valymo zoną padenkite specialia pasyvavimo priemone, kuri apsaugos paviršių nuo rūdžių.

Tinkama kasdienė nerūdijančio plieno gaminių priežiūra užtikrina jų ilgaamžiškumą ir išsaugo kokybines savybes. 

Siekiant užtikrinti higieną profesionalioje virtuvėje, rekomenduojama nerūdijančio plieno paviršius valyti kasdien.